Pronalazak motivacije za vježbom i zdravom prehranom

Pronalazak motivacije za vježbom i zdravom prehranom

Dolaskom do kraja mjeseca siječnja i ulaskom u veljaču, svi smo već svjesni da se proljeće i ljeto bliže.
Sada je vrijeme kada najčešće počinjete razmišljati o Vašem zdravlju, načinu prehrane i tjelesnoj
aktivnosti. Problem koji se tu javlja je nedostatak pokretača između razmišljanja i akcije. Ne bitno jeste li
početnik ili već dugogodišnji vježbač, normalno je da ponekad nemate motivacije. Pogotovo ukoliko ste
svjesni da je zdrava prehrana uz trening jedini pravi put prema zdravom tijelu.


Body Balance centar radi s Vama sa oba dva ‘problema’ ; nutricionizam + vježba.

Pronalazak motivacije za vježbom i zdravom prehranom
Pronalazak motivacije za vježbom i zdravom prehranom


Važno je imati odvojeni prostor za vježbanje, ukoliko vježbate kod kuće, nakon određenog vremena
može Vam postati nemotivirajuće vježbati u istom prostoru gdje se odmarate. Rješenje -> pokrenite se
do našeg novootvorenog prostora na adresi Andrije Hebranga 33. Nakon razgovora s našim trenerima u
centru doći ćete do plana i programa kojim idemo ka’ Vašem cilju, a samo to već doprinosi Vašoj
motivaciji. Malim koracima krenuti ćemo raditi na intenzitetu treninga, ovisno o spremnosti tijela kao i
različitim stanjima svake osobe. Ukoliko imate bolnih točaka u tijelu ili pak kroničnu bol na dijelu tijela,
ne brinite. Naši terapeuti analizama pomoći će Vam pronaći uzrok, te raznim stručnim metodama i
terapijama doći do riješenja. Nije bitno izabrali individualni trening ili u grupi, trenirate jer imate
određeni razlog, bilo to gubitak kilograma, ostvarenje specifičnog sportskog cilja ili jer želite brinuti o
svojem zdravlju. Sjetite se tog razloga kada se osjećate demotivirano.

Pronalazak motivacije za vježbom i zdravom prehranom


Što kada redovito idem na treninge a ne vidim pomak prema cilju?
Ovo pitanje vrlo lako odgovaramo – prehrana! U Body Balance centru možete zatražiti savjetovanje ili
čak cjelokupnu analizu Vašeg organizma i tijela. Više o tome u ovom članku: Novost koja otkriva zdrave i
nezdrave signale koji dolaze iz tijela.
Naš nutricionistički tim pomoću tih podataka može lako otkriti sve
anomalije u Vašem tijelu i napraviti strategiju liječenja, ali isto tako i odrediti Vašu plan prehrane. To je
puno više od samih namirnica koje biste trebali unositi u organizam i onih koje su za Vas štetne, to znači
da smo zajedno krenuli na put zdravlja. Zdrava prehrana ne mora značiti rigorozne dijete, već hranu
pomoću koje će Vaše tijelo dobiti minerale, vitamine, vlakna, proteine koji Vam nedostaju. Zdravom
prehranom ne dolazimo samo do mršavljenja, već do ravnoteže, jačanja imuniteta i općeg zdravlja.
Zdravlje Vašeg tijela nije kratkotrajan proces, to je ona duga staza koju nastavljate živjeti.

Novost koja otkriva zdrave i nezdrave signale koji dolaze iz tijela

Nova godina, novi Vi!
Često čujemo ovakve rečenice, sigurno ste ih i sami izrekli ili pomislili barem jednom, ali zašto ove godine ta rečenica nebi bila usmjerena na Vaše tijelo?
Kako bismo objasnili na što točno mislimo, moramo Vas upoznati sa našim potpuno novim uređajem za dijagnozu tijela pod nazivom Sensitive Audit.
Jedan od vrhunskih uređaja koji koristi elektromagnetske valove za dijagnozu. Pomoću ovakve dijagnoze identificiramo što se događa u Vašem tijelu i određujemo optimalnu strategiju liječenja i promjena koje su nužne za Vaše zdravlje. Otkriva sve anomalije i temeljito skenira tijelo na neinvazivan biorezonantni način.

Kao što smo rekli u naslovu članka, postoje zdravi i nezdravi signali koje Vam tijelo šalje, neke prepoznajete jer dolaze u obliku osjećaja da nešto nije u redu (određena hrana koju ste prije mogli jesti, sada Vam više ne odgovara, imate sumnju da ste postali alergični na određenu tvar dok Vam isto prije nije smetalo i slično), dok druge signale nažalost ne prepoznajete sve dok već ne dođe do problema. Pomoću ove opreme možemo detektirati te signale i spriječiti nastanak problema unaprijed, pronalaskom štete u organizmu.

Svaka osoba sastoji se u prosjeku od 100 bilijuna stanica, pa tako i različitih određenih frekvencija, sensitive audit otkriva te frekvencije i pomoću toga precizno procijenjuje postoji li problem u stanicama i kako utječe na organizam i ostatak tijela.

Što sve možete otkriti pomoću ove dijagnoze?

  • Identificira organ na kojem je započeo patološki proces
  • Prisutnost i aktivnost mikroorganizama
  • Osjetljivost na alergene i kontaminante
  • Provjerava sve tjelesne sustave
  • Odabire prirodni lijek i njegovu dozu
  • Daje preporuku za oporavak
  • Analizira stanje energetskog polja
  • Daje brzu procjenu zdravstvenog stanja

Ako i Vi želite ući u novu godinu kao ‘novi Vi’, zašto ne početi od detaljne analize stanja Vašeg tijela?

Dry Needling tretman u Body Balance-u

Dry Needling

Kvalitetan odmor, opuštanje tijela te unutarnji mir nešto je ćemu svi težimo, ali sve teže pronalazimo vremena i načina za to. Stresna emocionalna i psihička stanja psihosomatskim putem mogu stvoriti disfunkcije u tijelu i narušiti cjelokupno zdravlje. Također, tu su i razna traumatska stanja koja uzrokuju napetost mišića, bolove te poremećaje cirkulacije i funkcije na tom mjestu, a često i na udaljenim mjestima zbog strukturalne povezanosti tijela. Jedno od rješenja je upravo Trigger Point Dry Needling tretman.

Što je Trigger Point Dry Needling tretman

Trigger Point Dry Needling je vrsta akupunkturne tehnike koja ima za cilj smanjenje boli i napetosti u bolnim trigger točkama. Prilikom ozljede mišića zbog kronične upotrebe ili akutne traume nastaje upala u tkivu. Mišić odlazi u spazam, odnosno stvara se napetost. Zaustavlja se mikrocirkulacija unutar mišića i ograničava dotok krvi bogate kisikom i hranjivim tvarima. Zbog toga nusproizvodi (npr. mliječna kiselina) ne mogu izaći van pa se spazam dodatno pogoršava. To može izazvati kompresiju i iritaciju živca, a posljedica svega je biomehanički poremećaj u funkciji mišića. 

TDN tretman provodi se uz pomoć jednokratne savitljive akupunkturne igle koja se umetne u bolni mišić tj. trigger točku. Akupunkturna igla uzrokuje kontroliranu mikrotraumu mišićnog vlakna. Naš organizam smatra tu iglu kao ‘stranog napadača’ te pritom aktivira naš imunološki sustav kao odgovor na to. Reakcija našeg tijela je da pokušava popraviti ta ista mikrooštećenja na mišićima. Osim trigger point točaka, Dry Needling tehnikom liječimo CNS (središnji živčani sustav), upale tetiva, tendinitise i tendinopatije.

Trigger Point Dry Needling tretman:

  • otklanja spazam mišića
  • vraća mikrocirkulaciju
  • povećava prokrvljenost mišića
  • Poboljšava fleksibilnost mišića
  • vraća mišić u funkciju
  • bol i napetost nestaju

Važno je spomenuti da se Dry Needling tehnika razlikuje od tradicionalne kineske akupunkture. Akupunkturne igle u Dry Needling tretmanu ne postavljaju se u određene meridijane po tijelu nego u bolne trigger točke unutar određenih mišića i/ili mišićnih skupina. 

Kako vam Body Balance tim može pomoći

Naš tim fizioterapeuta, osteopata, kineziteraputa i trenera, sinergijom znanja struke i najnovije tehnologije koju koristimo uspješno vraća u funkciju i otklanja bolna stanja i ozljede.

Osim Trigger Point Dry Needling tretmana, u Body Balance-u kombiniramo i različite manualne tehnike i tretmane kojima zajednički djelujemo na bolno mjesto.

Odgađanje rješavanja uzroka problema dovodi do kroničnih problema i težih posljedica, te skupljeg i dugotrajnijeg liječenja. Vaše zdravlje i vi sami sebi uvijek morate biti na prvom mjestu. Jer i vaši bližnji vas trebaju s osmjehom na licu, bez spazma u tijelu. 

Za više informacija o tretmanima nazovite nas na 095 4252 101 i naručite se na konzultacije ili pregled. Na licu mjesta, detaljnom dijagnostikom i razgovorom, lakše možemo odrediti odgovarajući tretman i terapiju te pružiti savjete za daljnji program kineziterapije odnosno treninga. 

Funkcionalni trening – mit ili sveti gral uspjeha

Funkcionalni trening

Tjelesna aktivnost jedna je od najbitnijih stavki koja utječe na dugovječnost, zdravstveni status i kvalitetu života. Međutim, većina nas (osim profesionalnih sportaša) ne živi samo da bismo vježbali. Vježbanje je neophodno ali nije svrha života, već odličan način da održimo ili poboljšamo njegovu kvalitetu. Dinamična svakodnevica često nas dovodi do mnogih bolnih stanja, ozljeda i preranih disfunkcija određenih zglobnih struktura i mišića u tijelu. To je jedan od glavnih razloga zašto nam je svima potreban ‘funkcionalni’ trening. 

Prije nego što objasnimo svrhu i metodiku treninga koji je danas trend zvati ‘funkcionalnim’, želimo napomenuti da je SVAKI trening funkcionalan, ako odgovara vašem trenutnom fizičkom stanju i ciljevima. Drugim riječima, i biceps pregib je funkcionalna vježba ukoliko radite na jakosti ili povećanju mišićne mase izolirajuće mišićne skupine. Ekstenzija natkoljenice, odnosno opružanje noge u zglobu koljena na trenažeru, također je funkcionalna vježba, ukoliko npr., nakon ozljede koljena želite pojačati tonus mišića natkoljenice i brže se vratiti svakodnevnim aktivnostima ili sportu.  

Što je to funkcionalni trening 

Prije svega da definiramo funkcionalan pokret. To je pokret koji nam pomaže u ostvarenju nekog cilja, a u skladu je s temeljnim obrascima kretanja i ne šteti zdravlju. 

Funkcionalni trening stoga podrazumijeva istovremeno razvijanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti pojedinca, te njihov utjecaj na sastav tijela. Jedan od glavnih principa takvog tipa treninga je treniranje samog pokreta, a ne samo mišića. Takav princip treninga uvelike poboljšava performanse u svakodnevnim aktivnostima.

Kada bismo obratili pozornost na pokrete koje obavljamo kroz dan, od ustajanja iz kreveta pa do odlaska na spavanje, primijetili bismo da ponavljamo određene pokrete koje naizvamo ‘temeljni obrasci kretanja’. Oni su neophodni za kvalitetan život, a tu spadaju:

  • podizanja
  • spuštanja
  • povlačenja
  • potisci
  • rotacije / antirotacije 
  • translacije

Fokus funkcionalnog treninga je upravo na obuhvaćanje svih gore navedenih kretanja. Također je važno napomenuti da funkcionalni trening treba uključiti bilateralne (oba ekstremiteta istovremeno) i unilateralne (svaki ekstremitet zasebno) vježbe. Često postoje asimetrije u jakosti između lijeve i desne strane tijela, zbog čega bi trebalo uključiti unilateralne vježbe, kako jača strana ne bi kompenzirala nedostatke druge strane.

Funkcionalne vježbe su osmišljene na način da bi razvile vaše mišiće kako bi lakše i sigurnije obavljali svakodnevne aktivnosti, poput nošenja namirnica iz trgovine, kućanskih poslova ili igranja u parku s djecom.

Trener svakako treba paziti da ista vježba može za jednu osobu biti odlična, a za drugu loša (ovisno o stupnju utreniranosti, tjelesnim nedostacima, motoričkim sposobnostima, itd.). Zato je bitno odabrati odgovarajuću vježbu za svaku osobu. Bit ‘funkcionalnog’ treninga je odabrati upravo one vježbe koje će klijentu u danom trenutku biti funkcionalne – uzevši u obzir njegov cilj i trenutni status utreniranosti.

Od čega se sastoji funkcionalni trening 

Tijekom ‘funkcionalnog’ treninga prolaze se sve komponente (mobilnosti, stabilnost, fleksibilnost, mišićni sustav i kardio – odnosno aerobni kapaciteti). Takav pristup dovodi do optimalnog sastava tijela, s time da klijent naravno, pazi i na prehranu.

Kako bi se što bolje pripremili za svakodnevne zadatke, pokreti u treningu bi se trebali provoditi u svim ravninama (sagitalnoj – npr. veslanje u pretklonu, frontalnoj – npr. bočni iskorak i u transverzalnoj – npr. bacanje medicinke u stranu s rotacijom).

Funkcionalne vježbe obično koriste više zglobova i brojne mišiće. Primjer jedne vježbe koju svakodnevno izvedete mnogo puta jest upravo – čučanj. Stoga je čučanj (s vlastitom težinom, šipkom, girjama, bućicama itd.) funkcionalna vježba, jer trenira mišiće koji se koriste kada se podižete i spuštate sa stolice ili podižete predmete s poda.

funkcionalni trening

Savjet Body Balance tima 

Trenirajući mišiće za rad na način na koji rade u svakodnevnim zadacima, pripremate svoje tijelo da bude učinkovito u raznim uobičajenim životnim situacijama.

Ukoliko ste početnik, dobro je započeti trening s vježbama koristeći vlastitu tjelesnu težinu, te naučiti pravilno disati i aktivirati mišićne skupine koje su često zbog sjedilačkog načina života uspavane. Kada postajete spremni za veći izazov, trener dodaje više otpora (teži utezi, jače gume itd). Tu je svakako i optimalan raspored vježbi u treningu, te progresija kroz vrijeme. Zato pazite da svoje tijelo predate stručnoj osobi koja će dobro znati ocijeniti vaše trenutno stanje i potrebe, te prema tome isplanirati trening.

Ako i vi želite skladno funkcionalno tijelo, te nesmetano obavljanje svakodnevnih aktivnosti, javite nam se na 095 4252 101 i rezervirajte svoj termin za trening ili konzultacije.

Funkcionalni trening

Osteopatija – mistična magija ili rješenje za vaše zdravlje

Svi imamo neke manje ili veće fizičke boljke koje često potisnemo, naučimo se živjeti s njima. Ili suprotno, beznadno tražimo rješenje na vratima konvencionalne ili aternativne medicine. „Svatko može naći bolest. Ali cilj osteopata je potraga za zdravljem“, poznata je rečenica Andrewa Taylora Stilla, osnivača osteopatije. Osteopatija je terapijski tretman koji više od 100 godina nakon svog postanka ulazi u skrivene tunele gdje klasična medicina zastajkuje. Osteopatija u fokus stavlja zdravlje, tj. traženje načina da svaki dio tijela na optimalan način obavlja svoju funkciju.

Osteopat se ne koncentrira samo na problematično područje. Koristi manualne tehnike za uravnoteženje svih tjelesnih sustava i pružanje općeg zdravlja. Manualne tehnike podrazumijevaju da dijagnozu i tretman osteopat provodi rukama. 

Dijagnosticiranje i liječenje stanja pomoću ovih tehnika naziva se Osteopatska manipulativna medicina (OMM). Osteopatske tehnike uključuju istezanje, nježni pritisak i otpor, poznate kao osteopatski manipulativni lijek. Osteopatija se temelji na principu da dobrobit pojedinca ovisi o tome kako kosti, mišići, ligamenti i vezivno tkivo nesmetano funkcioniraju zajedno.

Osteopati koriste fizičke manipulacije, istezanje i masažu s ciljem:

  • povećavanja pokretljivosti zglobova
  • ublažavanja napetosti mišića
  • povećavanja opskrbe tkiva krvlju
  • pomažući tijelu da ozdravi
Osteopatski tretman koljena

Većina osoba koje potraže stručnu pomoć osteopata to čine radi nelagode u područjima koja ključuju mišiće, kosti i zglobove, kao npr:

  • artritis
  • bolovi u stopalu, gležnju, koljenu i kuku
  • bolovi u leđima, vratu
  • išijas
  • bolovi u šaci, laktu i ramenu
  • glavobolje
  • teniski i golferski lakat
  • posturalni problemi nastali nakon trudnoće, sportskih ozljeda, učestalih i dugotrajnih vožnji te probavnih smetnji
  • neuralgija

Osteopatija i kvalitetan san

Liječenje također može pomoći kod ciklusa spavanja te kod živčanih, cirkulacijskih i limfnih simptoma.

Bol i nelagoda često dovode do nedostatka sna ili nemirnih noći. To može otežati tijelu adekvatno funkcioniranje i smanjiti sposobnost suočavanja s boli. Dokazano je da osteopatija smanjuje nesanicu i nesanicu koja je posljedica kronične boli.

Body Balance centar, osim rekreativnog fitnessa i kondicijske prirpeme sportaša u fokusu djelatnosti ima i osteopatske tretmane. To su prepoznali i turisti koji baš zbog toga ljeti svrate u naš centar. Razgovor i detaljna analiza tijela te životnih navika klijenata dio je naše dijagnostike. Ukoliko niste sigurni koji je točno vaš problem ili ne znate koji tretman odabrati, javite se najprije za konzultacija. Nakon toga ćemo vas uputiti na daljnju obradu, terapiju ili odgovarajući trening. 

Sve detaljnije informacije možete dobiti na broj telefona 095 4252 101.

Provedite ove jesenske dane na svježem zraku, bez smetnji i bolova kako bi i zima bila što toplija, ugodnija i aktivna.

Pokreni se – moć vježbanja u grupi

Svima su nam poznati slijedeći scenariji – pronalazak motiva da se s prijateljem zaputite na trening u 6 sati ujutro jer ga ne želite razočarati i otkazati u zadnji čas. Ddrađivanje još jednog ponavljanja ili serije vježbi (iako ti je već teško) jer kolegica do tebe radi vježbu kao od šale. Ili trčanje do cilja uz dodatno ubrzanje kako ne biste ostali zadnji u grupi. Shvatili ste o čemu je riječ – moć vježbanja u grupi ili u paru s nekim je ono što nas često motivira da nastavimo dalje, unatoč tome što nam unutarnji glas govori da odustanemo.

Osim utjecaja na funkcionalne sposobnosti i zdravstveni fitnes, redovito tjelesno vježbanje pozitivno utječe i na psihološki status. Mnoga istraživanja su pokazala kako većina ljudi voli vježbati u grupi te kako grupni programi treninga pozitivno utječu na socijalizaciju i psihološko zdravlje osobe. Vježbanje u grupi dokazano smanjuje anksioznost, pomaže u liječenju depresije i poboljšava koncentraciju.

Osnovni cilj svih grupnih programa vježbanja je poboljšanje svih komponenti zdravstvenog fitnesa u koje spadaju: sastav tijela, funkcionalnost lokomotornog sustava te mišićni i srčano-dišni sustav.

U grupi će vam se teško dogoditi da odustanete u kritičnim trenucima jer ćete oko sebe imati još vježbača čija će vas prisutnost natjerati da i vi date svoj maksimum. Koliko god vam je zadnji čučanj težak i imate osjećaj da će vam noge otkazati, kad vidite kolegu ili kolegicu da može, sigurno ćete i vi dati zadnji atom snage da uspijete izvršiti zadatak do kraja. Ulogu trenera u motivaciji prilikom grupnih treninga također je od velike važnosti. Energija koju trener prenosi na svoje vježbače je neprocjenjiva. Također, tu su i upute o pravilnom izvođenju vježbi. S obzirom da u Body Balance gymu radimo s malim brojem ljudi u pojedinoj grupi (max 6 vježbača) trener se može posvetiti svima i prilagoditi intenzitet i stupanj vježbe osobi.

U grupi se stvaraju nova poznanstva, prijateljstva i često se lakše motivirati za dolazak i davanje svog maksimuma. Ako ne znate odakle početi, a više volite ekipu i druženje uz trening, onda je grupni program vježbanja baš za vas!

Termini i slobodna mjesta naših grupnih programa vježbanja su slijedeći:

Kondicijska priprema dubrovačkih sportskih klubova

kondicijska priprema

Za vrhunske rezultate nije dovoljno samo specifično znanje tehničko-taktičkih vještina sporta kojim se bavite. Tu spada i cjelovita kondicijska priprema tijela te prevencija od ozljeđivanja. Zadaća trenera je kreirati program koji će omogućiti sportašu da unaprijedi ciljane sposobnosti i popravi deficite koji ga ograničavaju da se suoči sa zahtjevima sporta kojim se bavi. Osim unaprjeđenja sportskih performansi, važan je dobar preventivni program kondicijske pripreme. Stručno sastavljen program kondicijske pripreme smanjuje rizik od ozljeda. Body Balance gym raspolaže znanjima te najnovijom dijagnostičkom tehnologijom koja podržava izazove s kojima se suočavaju vrhunski sportaši ali i rekreativci. 

ŽKK Ragusa kondicijske pripreme podiže na višu razinu

Koliko je kondicijska priprema važna, znaju i djevojke i trenerice iz ŽKK Ragusa. Body Balance tim i ŽKK Ragusa od nedavno su započeli sportsku suradnju. Tim iskusnih kondicijskih trenera, fizioterapeuta i kineziterapeuta, brinut će se o svim segmentima tjelesne spremnosti dubrovačkih košarkašica. Nadamo se da će tako još uspješnije i sigurnije nastaviti nizati dosadašnje uspjehe. 

ŽKK Ragusa i treneri Body Balance tima

Podsjetimo se da su djevojke u 16 odigranih kola Prve ženske lige imale svih šesnaest pobjeda. Bile su prve na prvenstvenoj ljestvici, no nažalost taj uspjeh će pamtiti samo u sjećanju. Odlukom Hrvatskog košarkaškog saveza zbog epdiemije, prekinuta su sva natjecanja bez proglašenja pobjednika i određivanja poretka. 

Dio inicijalnih testiranja već je odrađen na terenu, kako bi se mogao dalje razraditi plan treninga za nadolazeću sezonu. Osim treninga, košarkašice će imati podršku u programu prevencije od ozljeđivanja te terapeutskih tretmana ukoliko se za to pokaže potreba.

Želimo im svima puno sreće u zajedničkoj suradnji i da napredak pokažu na terenu.

MNK Square nastavlja pripreme u punom zanosu

Ne smijemo zaboraviti niti MNK Square, koji je netom prije početka pandemije, na inicijativu predsjednika kluba Željka Raguža, također postao dio Body Balance sportske familije. Dečki su neumorno radili na unaprjeđenju sposobnosti te marljivo provodili individualne programe rehabilitacije i kineziterapije kako bi se na teren vratili još bolji i jači. Svakim novim treningom samopouzdanje raste i zato se nadamo uspješnoj sezoni i veselimo daljnjoj suradnji.

MNQ Square na pripremama u Body Balance gymu

Tenis klub Ragusa 

Dječaci i djevojčice iz tenis kluba Ragusa dižu prašinu na terenu ali i kod nas u dvorani. Mnogi od njih su viceprvaci Dalmacije u svojim dobnim kategorijama ali i osvajači medalja na međunarodnim turnirima. Iza njihovih uspjeha stoji predan rad njihovih trenera na terenu ali i cjeloviti program kondicijske pripreme koji odrađuju u Body Balance centru. Treninzi su izazovni, ali uz dobru ekipu i motivaciju trenera, svaki izazov je zabavan.

Kondicijska priprema djece i mladih

Često susrećemo djecu i mlade koji se intenzivno bave određenim sportom, ali imaju poteškoće s osnovnim kretanjima i temeljnim obrascima pokreta. Ako dodamo i loše držanje, poremećaje u prehrani te ostale boljke današnje mlađe populacije, govorimo o rizičnoj skupini djece. Ne samo da su tada sklonija ozljedama, već i ranom odustajanju od sporta kojim se bave.

Cilj kondicijskog treninga djece i mladih jest podizanje opće razine njihove pripremljenosti, koja je baza za daljnji razvoj specifičnih sposobnosti pojedinog sporta. Najvažnija stavka u trenažnom procesu djece je tjelesni i motorički razvoj bez rizika.

U Body Balance centru poseban naglasak stavljamo na kvalitetu izvođenja temeljnih obrazaca pokreta te različitih motoričkih zadataka uz kontrolirani mišićni razvoj. Također, posebna pozornost pridaje se učenju pravilnog disanja i pravilnog držanja.

Rekreacija i kondicijska priprema

Važno je napomenuti da kondicijska priprema nije rezervirana samo za vrhunske sportaše. Rekreativci se također suočavaju s rizicima od ozljeđivanja i određenim trenažnim izazovima koji zahtjevaju dobru bazu te planirani program treninga. 

Ukoliko ste se prepoznali kao sportaš ili rekreativac kojem treba stručna podrška pod vodstvom trenera, javite nam se na 095 4252 101. Spriječite ozljede, unaprijedite svoju fizičku spremu te cjelokupno zdravlje.

Dijagnostički centar Body Balance gym-a

Trening s otporom za žene

Najveći strah većine žene pri pomisli na teretanu i trening s utezima je da će postati poput nevjerojatnog Hulka – izgubiti ženstvenost i obline i ‘nabildati se’. Kada bi to bilo tako lako, čitava industrija koja podupire povećanje mišićne mase bi propala, a muškarci bi 50% manje vremena provodili u teretani kako bi dostigli željeni cilj povećanja mišićne mase.

Osnovni faktori hipertrofije (povećanja mišićne mase) su povećan kalorijski unos, veliki volumen treninga, dugo vrijeme pod tenzijom, mehanički stres i povećanje koncentracije testosterona. To zahtjeva veoma predan i programiran rad. Svakodnevno ulaganje u trening, prehranu i suplemente, što je većini žena gotovo nezamislivo. Stoga je strah od napuhanog mišićavog izgleda nepotreban.

Žene prirodno imaju manje mišićne mase od muškaraca, jer im je razina testosterona niža.  Iako ženski mišić po kvadratnom centimetru može proizvesti istu silu kao i mišić muškarca, žene u prosjeku imaju 15-20 kg manje mišićne mase što znači da imaju manju apsolutnu jakost. Trening s otporom je prirodni stimulans za povećanje razine testosterona, ali još uvijek u premalim količinama da biste poprimile ‘nabildani’ izgled.

Međutim, ne smijemo zanemariti činjenicu da svi trebamo biti snažni, mobilni i optimalno gipki, kako bismo s lakoćom mogli obavljati svakodnevne zadatke. Nošenje tereta iz trgovine, podizanje djece, kućanski poslovi, rad u vrtu, pa sve do običnog sagibanja radi podizanja tereta ili vezanja cipela.

Prednosti treninga s otporom za žene

Osim svakodnevnih aktivnosti, trening s otporom ima mnoge druge koristi za vaše zdravlje. Dobar je za zdravlje srca, može smanjiti kolesterol, pomaže u održavanju pravilne posture. Također potiče brži rad metabolizma, jer mišići sagorijevaju više kalorija nego masnoća. Ako ste ikada poželjeli biti ‘zategnutiji’, ono što zapravo želite jest dobiti mišiće i smanjiti masno tkivo. Kombinirajući trening snage te aerobne treninge visokog i niskog intenziteta dobit ćete željeni rezultat.

Još jedna važna prednost treninga s otporom za žene je sprječavanje propadanja kostiju i smanjenje rizika od prerane sarkopenije. Problem nastaje u kasnim dvadesetima, kada žene prirodno počinju gubiti mišićnu masu, pa za ublažavanje tog gubitka vrijedi započeti trening s otporom, ukoliko još niste.

Dobni gubitak mišića (sarkopenija) prirodni je dio starenja. Nakon 30. godine počinjemo gubiti čak 3% do 5% mišićne mase po desetljeću. Većina žena tijekom života izgubiti oko 30% svoje mišićne mase. Ukoliko vam je trenutno stanje mišićne mase ispod prosjeka, proces sarkopenije je samim time vidljiviji i ostavlja veće posljedice na ostatak tijela. Smanjeni mišićni tonus povlači sa sobom i veći rizik od osteoporoze, vidljivije su bore, češći bolovi u zglobovima, problemi s kralježnicom itd. U svakom slučaju svi elementi procesa starenja su potencirani.

Što vam je činiti? 

Naš savjet je da se fokusirate na bazične kompleksne vježbe sa slobodnim utezima. Kompleksne vježbe su one koje uključuje korištenje više od jednog mišića ili mišićne skupine za izvođenje. Tu spadaju mrtvo dizanje, čučanj, iskorak, potisak s prsa, rameni potisak, veslanje sa šipkom itd.

Kako biste trening s otporom odradili sigurno i sa vidljivim rezultatima bitno je nekoliko faktora. 

Prije svega periodizacija tj. sistematično planiranje programa treninga koji omogućava da postignete svoj rezultat u određenom vremenu. Također tu spada i progresija koja je često zanemarena, što zbog neznanja što zbog straha od podizanja većeg tereta ili izvođenja naprednijih vježbi. Zato je najbitniji faktor u procesu vaše transformacije (ne u Hulka, već u zdravu, fit ženu s optimalnom mišićnom masom i funkcionalnim tijelom) stručno vodstvo trenera koji će biti ujedno i vaš motivator da ustrajete na tom putu unatoč obvezama i ostalim izgovorima koje često sami sebi namećemo i time sabotiramo uspjeh.

Potreban je rad, predanost i plan, ali nikad nije kasno za obnovu mišića i njihovo održavanje.

Ukoliko smo vas uspjeli uvjeriti da se nećete ‘nabildati’ i da vam zdravlje mora biti na prvome mjestu javite nam se na 095 4252 101, zakažite svoj termin a ostalo je na nama! 🙂

DOSJE CORONA – vježbati ili ne vježbati?

U zadnje vrijeme velika stigma bačena je na cijelu fitness industriju. Teško breme od početka donošenja mjera trpi upravo ona djelatnost koja može donijeti najviše koristi ka očuvanju zdravlja, jačanju imuniteta i podizanja raspoloženja u ovim teškim mjesecima. Utjecaj pandemije i primjena epidemioloških mjera koje obuhvaćaju ograničavanje kretanja i bavljenja sportom i tjelovježbom ima dugoročno negativan utjecaj na fizičko i psihičko zdravlje cijele populacija.

Krenimo od osnovnih pojmova kako bismo lakše objasnili važnost kretanja i bavljenje tjelovježbom. Tjelesna aktivnost definira se kao svaki pokret tijela koji je izveden aktivacijom skeletnih mišića, a rezultira potrošnjom energije iznad one u mirovanju.

Tjelovježba predstavlja tjelesnu aktivnost koja je planirana, strukturirana i ponavljajuća. Ona ima za cilj poboljšanje ili održavanje tjelesne spremnosti odnosno fitnesa. Tjelesna spremnost tj. fitnes je stanje dobroga tjelesnog i mentalnog zdravlja i dobre tjelesne kondicije. One nastaju kao rezultat redovite tjelesne aktivnosti, pravilne prehrane i brige o zdravlju. Ta obilježja nam omogućuju nesmetanu izvedbu svakodnevnih zadataka bez umora, te dovoljno energije za provedbu različitih aktivnosti u slobodnom vremenu i za nepredvidive dinamičnije aktivnosti u izvanrednim situacijama. 

Zdravlje je temeljna vrijednost u suvremenom društvu i preduvjet za ostvarivanje produktivnog života u osobnom, socijalnom i ekonomskom smislu. Zdravlje nije samo odsutnost bolesti, već i stanje potpunog tjelesnog, duševnog i socijalnog blagostanja tj. sposobnost uspješnog podnošenja svakodnevnog napora te potpuno ostvarivanje životnih mogućnosti.

Danas postoje čvrsti dokazi o zdravstvenoj, psihološkoj, društvenoj, ekonomskoj i ekološkoj dobrobiti redovitog bavljenja tjelesnom aktivnošću i tjelovježbom.

Jeste li znali…

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, tjelesna neaktivnost i sedentarno ponašanje četvrti je vodeći čimbenik rizika globalne smrtnosti, odmah iza hipertenzije, pušenja i kronične hiperglikemije.

Štetne posljedice smanjenja razine tjelesne aktivnosti nastupaju prilično brzo. Nakon samo 2-3 dana potpunog prestanka mišićnog rada, dolazi do atrofije skeletnih mišića (gubitka mišićne mase) od čak 2% te smanjenja mišićne jakosti od 8 do 9%; nakon 10 dana neaktivnosti, gubitak mišićne mase je oko 6%, a nakon 30 dana oko 10%. Prestanak opterećivanja muskulature dovodi i do oštećenja spojnice između mišića i motoričkog živca, što za posljedicu ima smanjenu mišićnu funkciju, motoričku kontrolu i ravnotežu. Te promjene, vidljive već nakon 3-10 dana neaktivnosti, značajno će smanjiti našu funkciju kretanja te mogu povećati rizik nastanka ozljeda uslijed padova ili uslijed preopterećenja pri povratku tjelovježbi.

Tjelesna aktivnost i zdravlje

Tjelesna aktivnost povezana je sa zdravljem u više domena.

Što se tjelesnog aspekta zdravlja tiče, tjelesno vježbanje povećava opskrbu stanica kisikom, što dovodi do raspada slobodnih radikala i time utječe na poboljšanje zdravlja. Niz istraživanja koja su provedena na ovu temu u područjima psihologije, kineziologije i medicine dobila su rezultate koji pokazuju pozitivan utjecaj tjelovježbe na zdravlje. Neka od istraživanja pokazala su da redovito tjelesno vježbanje koje je ispravno planirano i programirano ima pozitivan utjecaj na povišeni krvni tlak, masnoću u krvi i povišeni indeks tjelesne mase. Također, umjerena redovita tjelesna aktivnost pozitivno utječe na očuvanje zdravlja kroz prevenciju raznih bolesti srca i krvožilnog sustava, kao i prevenciju nekih oblika tumora, dijabetesa i osteoporoze kod odraslih. Pokazalo se i kako umjerena tjelesna aktivnost ima opuštajuće fizičke i mentalne učinke te smanjuje razinu hormona stresa u organizmu, što ojačava imunitet i povećava otpornost tijela na infekcije.

Osim smanjenja stresa, tjelesna aktivnost promovira nepušački stil života i pravilnu prehranu. Također smanjenje pojave ovisnosti te na poboljšanje raspoloženja kroz smanjenje intenziteta neuroze i depresije. Kroz takav utjecaj na raspoloženje, tjelesna aktivnost ima neizravan pozitivan utjecaj i na radne sposobnosti osobe, s obzirom da su zadovoljniji pojedinci ujedno i produktivniji. Važno je napomenuti i da grupno vježbanje i sportovi potiču druženje i timski rad, što utječe na veće zadovoljstvo socijalnim životom

Redovita tjelesna aktivnost će poboljšati našu kvalitetu spavanja i dnevno raspoloženje, produktivnost na poslu, povećati kvalitetu našeg života te usporiti proces starenja i njegove fiziološke posljedice. Također, zbog pozitivnog djelovanja tjelesne aktivnosti i tjelovježbe na naš imunološki sustav, vježbanje može prevenirati razvoj respiratornih infekcija poput prehlade i gripe.

Suma sumarum

Na vama je da donesete odluku o svom zdravlju koja obuhvaća redovito kretanje, boravak u prirodi, uravnoteženu prehranu i dovoljno sna. Posljedice pandemije su neizostavne, ali na nama je da ih prihvatimo i činimo sve što je u našoj moći kako bismo sačuvali mentalno i fizičko zdravlje. Time omogućujemo sebi racionalnije donošenje odluka, unutarnji mir i zadovoljstvo. Tako smo bolja podrška samima sebi i svojim bližnjima u ovim nepredvidivim vremenima. A sada, dosta čitanja, vrijeme za nekoliko čučnjeva, laganu šetnju, plivanje ili vožnju biciklom!

Najbolji trening za redukciju potkožnog masnog tkiva

Pitanje koje nikada ne ‘izlazi iz mode’ među vježbačima svih dobnih skupina je upravo koji je to najbolji tip treninga za redukciju potkožnog masnog tkiva. Prije nego što objasnimo tipove treninga koji će vas dovesti do navedenog cilja, bitno je napomenuti da je zdrava prehrana s uravnoteženim makronutrijentima (ugljikohidrati, proteini, masti) temelj za postizanje ciljeva. Bez toga, niti jedan trening neće postati čarobni štapić i dati željene rezultate.

Kada govorimo isključivo o treningu, ne postoji jedan univerzalni pristup, niti jedan univerzalni trening koji najbolje sagorijeva potkožno masno tkivo. Ključ je u kombinaciji nekoliko različitih tipova treninga. Ravnoteža i pravilno programiranje navedenih tipova treninga ključni su za optimalne rezultate.

Trening s otporom

Kontinuirani aerobni trening sagorijeva više kalorija tijekom samog trajanja treninga nego trening s otporom, ali trening s otporom je taj koji gradi mišiće. Mišići su ti koji vam pomažu da sagorite više kalorija u mirovanju (bazalni metabolizam), a ako je trening s otporom dovoljno intenzivan, ostvarit ćete i veću potrošnju kalorija nakon što trening završi. 

Taj  fiziološki odgovor tijela na visoko-intenzivni trening naziva se EPOC (excess post-exercise energy consumption) odnosno višak potrošnje kisika nakon vježbanja ili količina kisika koje vaše tijelo potroši dok se vaši mišići i ostala tkiva ne vrate u stanje prije vježbanja. Što intenzivnije vježbate, više kalorija sagorijevate nakon treninga. Kombinacija treninga s otporom uz aerobni trening niskog do umjerenog intenziteta daje izvrsne rezultate u sagorijevanju potkožnog masnog tkiva.

Visok-intenzivni intervalni trening

Intervalni trening visokog intenziteta također se nalazi pri vrhu liste tipova treninga za mršavljenje. U kraćem vremenskom razdoblju postići ćete više jer se vježbama višeg intenziteta sagorijeva više kalorija i nakon samog vježbanja (EPOC).

Međutim, iako je visoko-intenzivni trening odlična metoda sagorijevanja kalorija, on stvara veliki stres u tijelu. Da biste izbjegli ozljede i pretreniranost, takav tip treninga provodite maksimalno 2-3x tjedno.

Aerobni trening niskog do umjerenog intenziteta

Ovo je najbolji način sagorijevanja kalorija iz masti. Visoko-intenzivni trening i drugi oblici intenzivnog vježbanja primarno sagorijevaju ugljikohidrate (koriste glikogen kao izvor energije), dok će manje intenzivni oblici vježbanja (npr. hodanje, trčanje) uglavnom sagorijevati masti. Važno je znati da tijekom potrošnje kalorija ne sagorijevamo uvijek kalorije iz istih izvora, već to ovisi o vrsti treninga koji provodimo i izvorima energije koji se za iste koriste.

Trening koji koristi masti kao izvor energije uglavnom je manje stresan za naše tijelo. Zapravo biste ovaj tip treninga mogli raditi svaki dan bez rizika da pretjerate, ali to neće biti dovoljno za postizanje ciljeva. Međutim, ako ste početnik u vježbanju, aerobni trening niskog do umjerenog intenziteta može biti odličan način za stjecanje navika kretanja i vježbanja.

Yoga i Pilates 

Vježbe uma i tijela kao što su Yoga i Pilates možda nećete direktno povezati s gubitkom masti, ali ovakve aktivnosti su ključne za stvaranje ravnoteže u tijelu i ublažavanje stresa. Stres često ograničava ljude od gubitka potkožnog masnog tkiva, od fizičkog stresa poput starih ozljeda i nedostatka pokretljivosti, do mentalnog stresa.

Yoga i Pilates mogu olakšati mentalni i fizički stres, ali najbolji oblik vježbanja uma i tijela je onaj u kojem vi sami uživate, tako da izbor ovisi o vama.

Kako početi…

Ako ne znate odakle početi i kako sastaviti navedene treninge u ograničeno vrijeme koje imate na raspolaganju, obratite se kvalificiranim trenerima i kineziolozima. Male grupe i individualni pristup svakom klijentu je upravo ono što čini razliku i na siguran i zabavan način vodi vas do cilja.

Za više informacija o treninzima nazovite nas na 095 4252 101. U tijeku je i formiranje grupa za jesen te otvaramo i nove termine za individualne treninge (kondicijska priprema sportaša, fitness, Pilates, Boxing fitness…)