Čvrsta, lijepo oblikovana stražnjica nije samo estetski imperativ većini žena (i muškaraca!) već i ‘must have’ za zdravo, funkcionalno tijelo i bezbolna leđa. Međutim, uz sjedilački način života, neadekvatan trening i zanemarivanje istezanja određenih mišićnih skupina, često se dogodi da nam stražnjica – ne radi! Stručni izraz za taj sindrom je ‘glutealna amnezija’. Dobra vijest je da se pravilnom dijagnostikom i treningom bez problema može riješiti.
Glutealna amnezija ili ‘sindrom mrtve stražnjice’ javlja se kada vaša stražnjica ‘zaboravi’ kako se aktivirati. Dolazi to tzv. recipročne inhibicije kod koje prevelika zategnutost jednog mišića (u ovom slučaju fleksora kuka) dovodi do izduženosti suprotne mišićne skupine – u ovom slučaju stražnjice. Ukoliko to stanje predugo traje (sjedenje godinama), neuroni koji prenose nalog za kontrakciju mišića su ‘zbunjeni’ i stražnjica ne može generirati silu (aktivirati se) kada je to potrebno.
Zapamtite – jačanje samo jedne mišićne grupe ne vodi nigdje – bitno je uspostaviti skladan odnos rada svih mišićnih skupina, uz ostale faktore kao što su mobilnost, fleksibilnost itd., kako bismo imali zdravo i funkcionalno tijelo bez bolova u leđima i ostalim regijama.
Kako provjeriti da li vaša stražnjica ‘spava’?
Konstantno radite vježbe poput čučnjeva, mrtvih dizanja, horizontalnih podizanja kukova, iskoraka… a vama se konstantno aktivira kvadriceps (mišić prednje strane natkoljenice) ili stražnja loža? Osim što možda krivo izvodite vježbu, velika vjerojatnost je da vam prednja strana natkoljenice preuzima ulogu neaktivne stražnjice. Postoji par jednostavnih testova kojima možemo provjeriti da li su vam skraćeni (i često slabi) fleksori kuka i da li vam je aktivan gluteus. Kada to ustanovite, možete dalje krenuti u akciju!
IZOLACIJSKE VJEŽBE – DA ILI NE?
Vježbe s gumama, loptama i sličnim rekvizitima danas popularnim na tržištu dobar su dodatak treningu stražnjice. Međutim, to nije ni blizu dovoljno kako biste dobili željeni rezultat. Potrebno je odabrati i kompleksne višezglobne vježbe (čučanj, mrtvo dizanje, iskoraci..) a vježbe s gumama koristiti kao aktivacijske vježbe na početku (ili tijekom) treninga kako bismo pripremili mišić za veće zahtjeve u treningu i bolju aktivaciju mišića.
TAKOĐER PRIPAZITE…
Trčanje, biciklizam, trekking… sve su popularniji oblici vježbanja, ali to su aktivnosti koje još dodatno opterećuju fleksore kuka. Ukoliko vam je neaktivan gluteus, to će još dodatno pogoršati problem. Pripazite da istežete mišiće natkoljenice i pregibače kukova, koristite roller prije i nakon aktivnosti (umjereni pritisak) i ne zaboravite na vježbe snage. Aerobna aktivnost je odlična i neophodna, ali svakako u kombinaciji s treningom s otporom, inače s vremenom možete očekivati probleme s kralježnicom, kukovima, koljenima itd.
KOJE SU NAJBOLJE VJEŽBE ZA STRAŽNJICU?
Ovo je pitanje za koje ne postoji jedinstveni odgovor. Nema najboljih! Ima najboljih za vas, u danom trenutku, s obzirom na trenutni fizički status i vaše fizičke disbalanse. Ne kopirajte ono što vidite na društvenim mrežama. Vježbe primijenite tek nakon što detektirate kakvo je vaše trenutno stanje i što vam je zaista potrebno.
Što je bitno i kako krenuti:
1. dijagnostika mišića stražnjice (ali i mišića pregibača kukova)
2. pripremne vježbe zagrijavanja (rolanje i dinamički stretching)
3. vježbe mobilnosti
4. aktivacijske vježbe (sa i bez rekvizita)
5. TRENING (višezglobne vježbe, složene pravilnim redoslijedom uz progresivno opterećenje)
6. regeneracija (rolanje, masaža, istezanje…)
Kako vam Body Balance može pomoći
U Body Balance-u uz višegodišnje iskustvo, široki spektar znanja te modernu dijagnostičku tehnologiju, lako odredimo vaše početno stanje i smjer u kojem biste trebali trenirati uz terapijske tretmane ukoliko je potrebno. U tijeku je i akcija na naš novi program treninga – Trening ‘TO-GO’ by Body Balance Gym. To je kućni program vježbanja koji će vam omogućiti da vježbate gdje god želite i kad god želite!
Ako ste zainteresirani za individualne treninge ili rad u malim grupama, želite riješiti bolni sindrom, ozljedu ili jednostavno trebate promjenu prehrambenih navika i plan prehrane – obratite nam se na telefon 095 4252 101, a detalje o nama možete pročitati na našoj web stranici.